Prvních 1000 dní s Aničkou

Velkou část mého profesního života radím maminkám, jak se správně stravovat v těhotenství a po porodu a jak učit jejich děti správně jíst, zejména v klíčových prvních 1000 dnech života. A teď, v době všeobecných uzávěr a ne úplně veselé době jsem o tom začala psát blog. Správná životospráva už od počátku života je teď snad ještě důležitější než kdy jindy.

Jak před lety trefně poznamenala moje kolegyně, “není nad to, když si nutriční terapeut vyzkouší vše na vlastní kůži”. A tak, proti všem předpokladům a k překvapení všech jsem si v jarní vlně covidu odpočinula tak moc, že jsem z toho po více než deseti letech nebránění se těhotenství sama otěhotněla, takže k dlouho používané teorii můžu přidat i vlastní praxi.



Proč, kdy a jak se vůbec radit? 

Před asi deseti lety porodní asistentka Debbie v Británii otěhotněla a byla v šoku, že ji nikdo po celou dobu těhotenství nevysvětlil, co, proč a jak má jíst.


Zdravý životní styl by byl poloviční, kdybychom se věnovali jenom jídlu. Druhým pilířem je nepochybně pohyb. 

Začínáme s jídelníčkem - pravidelností
Kolegyně z nemocnice se učí na nutriční atestaci a divila se, že v učebních podkladech těhotným doporučují tři hlavní jídla.

Pitný režim
To je věta, která z mých telefonických konzultací realizovaných doma nejvíce utkvěla v hlavě mému muži.

Jediné bezpečné množství je nula!
V závěru projektu Společně jsme zapojeným maminkám posílali dotazník, který zjišťoval jejich stravovací zvyklosti včetně pitného režimu.


Další pitné prohřešky

Pacienti v nemocnici i v poradnách se vždy hrdě přiznávali k pití alkoholických nápojů, a to i třeba pěti drinků denně. 

BONUS: Když miminko nepřichází

Během studia biologie jsem navíc došla k závěru, že snad ani nelze otěhotnět omylem, protože se musí sejít tolik faktorů na straně vajíčka i spermie, že musí být otěhotnění fakt velká vzácnost. 


Bílkoviny vybírejte co nejméně zpracované

Když jíst, tak pořádně. A jedním z pilířů jsou bílkoviny. Pochopitelně nejsou univerzální a jídelníček pouze z bílkovin by nebyl ani dostačující, ani zdravý, ale je třeba se na ně zaměřit, jíst správné množství a správně vybírat jejich zdroje. 

Oslaďte si těhotenství

Největší podíl našeho jídelníčku, a to i zdravého, tvoří sacharidy. Ale není sacharid jako sacharid a stejně jako u ostatní složek potravin je důležité vědět, po kterých sáhnout. Nejlepší sacharidovou součástí jídelníčku, a v těhotenství především, by měla být zelenina a ovoce.

Zdravé tuky a zase tuky

Tuků se spousta lidí bojí, protože se po nich tloustne. Další je zase upřednostňují na úkol ostatních živin, především sacharidů, protože se po nich hubne.

Tloustnutí povoleno

Přibírání na váze patří k těhotenství stejně, jako k velbloudovi hrb. Kolik správně přibrat záleží na tom, kolik jste vážila před těhotenstvím.

Rozdíl je v detailech

Z předchozích článků možná máte dojem, že se vlastně jídelníček v těhotenství a bez něj zas až tak neliší. Ale ano, liší se. Rozdíl je totiž v detailech - vitamínech a minerálních látkách. 

Žádné komentáře:

Okomentovat