Velkou část mého profesního života radím maminkám, jak se správně stravovat v těhotenství a po porodu a jak učit jejich děti správně jíst, zejména v klíčových prvních 1000 dnech života. A teď, v době všeobecných uzávěr a ne úplně veselé době jsem o tom začala psát blog. Správná životospráva už od počátku života je teď snad ještě důležitější než kdy jindy.
Jak před lety trefně poznamenala moje kolegyně, “není nad to, když si nutriční terapeut vyzkouší vše na vlastní kůži”. A tak, proti všem předpokladům a k překvapení všech jsem si v jarní vlně covidu odpočinula tak moc, že jsem z toho po více než deseti letech nebránění se těhotenství sama otěhotněla, takže k dlouho používané teorii můžu přidat i vlastní praxi.
PROČ 1000 DNÍ
S iniciativou 1000 dní přišla Světová zdravotnická organizace již před více než 10 lety. Proč právě 1000 dní? Protože doba od početí (= 280 dní), ideálně ještě alespoň měsíc před otěhotněním, v těhotenství a první dva roky života dítěte (= 2 x 365 = 730 dní) jsou pro zdravý vývoj rozhodující. A zdravý vývoj v těhotenství a prvních dvou letech (= 280 + 730 = 1010) je potom skvělým základem pro zdravé dítě i zdravého dospělého. Iniciativa 1000 dní existuje i v České republice a do jejích aktivit jsou zapojení přední čeští dětští lékaři a odborníci dětskou výživu.
TEORIE V PRAXI
Teoretická doporučení pro výživu v těhotenství a po porodu nejsou jen věty sestavené odborníky, aby existoval nějaký návod, ale je dobré o nich opravdu vědět a nejlépe se jimi i řídit. Mají svá opodstatnění a význam jak pro budoucí maminku, tak pro miminko. Teorie s praxí se sice ne vždy potkávají, ale když s nimi umíte pracovat a někdy je i tak trochu obejít, můžete si těhotenství nejen dost zpříjemnit, ale hlavně pro sebe a pro miminko udělat maximum. A právě o tom teď blog bude.
______________________________________________
Žádné komentáře:
Okomentovat